SAINT CHARLES Pharmacy Spray, 250 ml

Natural freshness in no time

€ 39,99

(€ 159,96 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Wednesday, 30 September if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Room spray
  • Made from essential oils
  • Gentle fragrance

Frequently bought together with Durance Cotton Blossom Refill for Reed Diffuser, 250 ml

SAINT CHARLES Pharmacy Spray, 250 ml € 39,99 (€ 159,96 / l)
Durance Cotton Blossom Refill for Reed Diffuser, 250 ml € 20,99 (€ 83,96 / l)
Total price: € 60,98
Description

Thanks to carefully selected essential oils and the expertise of Viennese fragrance manufacturer Lederhaas, this spray has a natural scent, making it a popular choice as a room spray.

Item no.: XEC-SCH-8202418
Content: 250 ml
EAN: 9120085860069
Manufacturer No.: 8202418
Brand: SAINT CHARLES
Type of Product: Home Fragrances
Special Properties: Vegan
Ingredients (INCI)

70 % Alcohol Denat[2], Aqua, Parfum[2], Citral[1], Citronellol[1], Coumarin[1], Eugenol[1], Farnesol[1], Geraniol[1], Limonene[1], Linalool[1], Glycerin

  1. natural components of essential oils
  2. from controlled organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Saint Charles Organics GmbH, Esterhazygasse 11, 1060, Wien, Austria, office@saint-charles.eu

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for SAINT CHARLES Pharmacy Spray

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder